Informace po chirurgickém výkonu

Úvod / Informace pro pacienty / Informace po chirurgickém výkonu


Poučení po chirurgickém výkonu v dutině ústní


... obecný režim :

 • Klidový režim obvykle 5 dní (nesportovat, nezvedat těžká břemena, nepředklánět se,...).

 • První 3 dny ránu chladit přikládáním ledových obkladů (tzv. suché obklady – tj. např. namražené gelové sáčky, případně sáček mražené zeleniny či PET láhve se zmrzlou vodou, přes utěrku apod.) na tvář nad operovanou oblast (asi 20-30 minut přiloženo, potom asi 20-30 minut bez obkladu). Při poloze vleže je vhodná mírně vyšší poloha horní části těla (více polštářů pod hlavu).

 • V prvních hodinách po výkonech v dolní čelisti bývají necitlivé rty, tvář či část jazyka. Dávejte proto pozor, abyste se neporanili kousáním při jídle / nevědomým přikusováním (pozor u dětí!).

 • V den výkonu a dalších zhruba 7 dní je zakázáno kouření, pití alkoholických nápojů a silné kávy, není vhodné chodit na slunce, není vhodné pobývat v horkém / zakouřeném, prašném či jinak znečištěném prostředí.

 • V den výkonu do večera nevyplachovat ústa, nevysávat z rány.
  Po odeznění lokální anestesie ale pochopitelně jezte a pijte (strava měkčí až kašovitá, chladivá, bez posypu (kmín, mák, sezam, apod.), nejsou vhodné mléčné výrobky, využívejte neoperovanou stranu, aby nedošlo k namáhání rány, která je fixována jemnými stehy, nepít brčkem).
  Bolest a otok nesmí být důvodem k přerušení příjmu tekutin.

 • Po výkonu často necháváme přes ránu zakousnout sterilní gázu, což napomáhá k zástavě krvácení rány. Je vhodné ponechat ve skusu cca 20-30minut. I poté se může objevit malá příměs krve ve slinách (růžové sliny).
  V případě výraznějšího pozdějšího krvácení z rány použijte přežehlený srolovaný látkový kapesník, skousněte jej přes ránu a ponechte tak alespoň 30 minut.
  (toto nedělat v případě implantačních či augmentačních výkonů).
  Pokud ani poté krvácení neustává, kontaktujte naši ordinaci.

 • Od druhého dne po výkonu můžete dutinu ústní lehce vyplachovat (výplach převalovat v ústech) např. chladným odvarem heřmánku, řepíku, šalvěje, chlapice, apod. nebo volně (bez receptu) dostupnými ústními vodami s obsahem chlorhexidinu 0,12 - 0,2% (např. Corsodyl, Curasept, Parodontax, Paroex,...) 1minutu 2x denně tj. po 12 hodinách, po jídle. Roztok Listerinu není v prvním týdnu po operaci vhodný.

 • I po chirurgickém výkonu v dutině ústní je nutné normálně čistit chrup, s jistou šetrností v místě rány - stehů a okraje rány se kartáčkem nedotýkejte. (vhodný  jednosvazkový kartáček, lépe bez pasty, před zrcadlem).

 • Po výkonu může být otlačený koutek úst, případně mírně zraněný (pokud trpíte popraskanými rty). Je vhodné rty po výkonu mazat např. vazelínou, z komerčních přípravků např. Infadolan, Calcium pantothenicum a jiné.

 • Po chirurgickém výkonu bývají pacienti mírně unaveni a bývá zvýšena tělesná teplota (tj. do 37.5 OC). V nejbližších dnech po chirurgickém výkonu v dutině ústní bývá pravidelně přítomná bolest, otok a případně modřina. Tyto příznaky jsou dány vlastním chirurgickým zákrokem a odtahováním tváří. Jejich velikost a trvání závisí na rozsahu výkonu a jsou individuální. Bolest bývá tupá, tlačivá a objevuje se po odeznění lokální anestesie (2-5 hodin po zákroku), otok a hematom bývají individuální, více se objevují u žen. Otok může v horní čelisti někdy zasahovat až na dolní oční víčko, v dolní čelisti podél hrany dolní čelisti.

  Bolest lze tlumit ledovými obklady a léky proti bolesti - analgetiky (např. Ibalgin /  Ibuprofen, případně střídat s Paralenem, pokud tyto léky nejsou v rozporu s Vaším interním stavem), které je vhodné začít užívat již v době po zákroku a v prvních dnech pravidelně časovaně (tzn. nenechat ránu rozbolet) a dále několik dní dle potřeby.
  Otok lze tlumit ledovými obklady a léky - např. Aescin (30 tbl) 2 tbl. po 8 hodinách, nebo Wobenzym, Cyclo 3, aj. (pokud tyto léky nejsou v rozporu s Vaším interním stavem).
  Antibiotika jsou předepisována jen v určitých situacích.
  Zmíněné příznaky nicméně nejsou ničím neobvyklým a během několika dnů postupně mizí.

  V prvních pooperačních dnech je možné též očekávat zhoršené otvírání úst - je vhodné cvičit otvírání pasivně či aktivně pomocí prstů.

 • Po výkonech v dolní čelisti v blízkosti průběhu hlavního nervu může někdy déle trvat, než opět naběhne jeho plná funkce (přetrvává zhoršená citlivost či brnění v oblasti rtu a brady dané strany), většinou vlivem pooperačního otoku. Medikamentosně lze funkci nervu podpořit vitaminy skupiny B (např. Milgamma N, pokud tyto léky nejsou v rozporu s Vaším interním stavem). Je vhodná kontrola u nás.

 • Pokud silné bolesti trvají více než 10 dní nebo nejsou tlumitelné léky, bolest je škubavá, otoky se zvětšují, šíří dále, objevuje se zatuhnutí otoku, teplé bolestivé zarudnutí nad operovanou oblastí, při výrazném ztíženém otvírání úst, při krvácení nebo hnisání rány, objeví se zápach z úst, při výtoku čerstvé krve / hnis z nosu, zápachu z nosu apod., zvýšení tělesné teploty přes 38 0C, při celkové schvácenosti, apod. kontaktujte naši ordinaci, v případě naší nepřítomnosti pak svého praktického zubního lékaře, případně během víkendu/svátku zubní pohotovost.

 • Řádně užívejte zubním lékařem předepsané léky (např. antibiotika) i svoje běžné léky (pokud lékař neurčí jinak). V případě antibiotik je pro jejich lepší toleranci vhodné současné užívání probiotik.
  Pracovní neschopnost (cca 1 týden, příp. i déle) je vhodná po náročnějších chirurgických výkonech, u pacientů pracujících na exponovaných pozicích, v kontaktu s lidmi, dále v provozu spojeném prašností a horkem či s fyzicky náročnou prací. Důvodem je otok, hematom a hojící se operační rána. PN, je-li třeba, vystavujeme u nás.
  Stehy se odstraňují za 7-10 dní. Zpravidla však používáme stehy vstřebatelné, které není nutné odstraňovat (nicm. i ty lze zhruba po týdnu odstranit, pokud např. vadí v ústech; buďto u nás nebo Vaším praktickým stomatologem.)
  Některé zákroky vyžadují více kontrol.

 • Dodržení tohoto režimu je nezbytné pro minimalizaci pooperačních obtíží a pro nerušené hojení. Pokud máte obtíže či obavu, že Váš stav není v pořádku, neváhejte nás kontaktovat. Děkujeme.

... po zavedení implantátů a augmentacích, vč socket preservation :

 • obecný režim - viz výše, důraz na ústní hygienu a NEKOUŘENÍ !
 • jsou ordinována antibiotika (běžně na 1 týden)
 • jsou vhodné doplňky s vitaminem D (při potvrzení či předpokladu jeho nízké hladiny v krvi)
 • ránu nezatěžovat (nežvýkat přes ni stravu, neskousávat přes ni tampon, nenosit snímatelnou náhradu, která by se zde dotýkala sliznice.)
 • dodržujte klidový režim, vyhněte se otřesům, vibracím a nárazům (běh, doskoky, kontaktní sporty,....) cca měsíc po výkonu !
 • Při augmentacím v oblasti čelistní dutiny (sinus lift) se Vás týkají obdobné instrukce jako viz dále - "...po ošetření komunikace s čelistní dutinou".

... po ošetření komunikace s čelistní dutinou :

 • obecný režim - viz výše
 • jsou ordinována antibiotika na 1 týden, jsou vhodná analgetika, dále jsou dekongesční nosní kapky (např. Olynth, Sanorin) k průběžnému použití
 • zhruba 3 týdny je třeba nesmrkat a nekýchat, Při pocitu nucení ke smrkání je lépe použít zmíněné nosní kapky. Pokud je smrknutí nevyhnutelné, potom jej provádějte s minimálním tlakem. Při potřebě kýchnutí nezadržovat nos a kýchnout s otevřenými ústy. Důvodem je riziko náhlého vzestupu tlaku v nosní a potažmo čelistní dutině, které může vést k uvolnění slizniční rány, což v případě tohoto zákroku může znamenat obnovení a nezhojení komunikace s čelistní dutinou a nutností zákrok opakovat. Ze stejného důvodu se vyhněte plavání pod vodou a potápění (vydechování proti odporu), silovým a náročným sportům (zadržování vzduchu, možnost nechtěného přefouknutí), vyplachování úst s přílišným tlakem uvnitř dutiny ústní, hra na dechové hud. nástroje, pití brčkem, plivání apod.
 • Je zakázáno kouření !!!
 • Splodiny tabákového kouře v tomto případě působí z obou stran rány (z úst i z čelistní dutiny) a nezhojení plastiky je pak téměř pravidlem
 • ústa se od druhého dne po výkonu vyplachují 1-2 týdny nejlépe roztokem chlorhexidinu 0,2% (např. Corsodyl) 2-3x denně (po jídle, 1minutu, bez nadměrného úsilí),
 • je nutná šetrná, ale důsledná ústní hygiena, pouze se kartáčkem nedotýkat stehů (je vhodný jednosvazkový kartáček)
 • zhruba týden měkká-kašovitá strava, využívejte druhou stranu úst, při pití nepoužívat brčka (podtlak v ústech)
 • v případě, že máte snímací náhradu, první týden po výkonu ji nenoste
 • Během následujících několika dní mohou z nosní dírky odcházet koagula (tmavá srážená krev) – je proto vhodné dát si na noc na polštář pod hlavu obyčejnou textilii, aby se neumazalo povlečení.
  Pokud ležíte, mějte hlavu ve zvýšené poloze.
 • stehy se odstraňují minimálně týden po výkonu
 • V případě selhání kvalitního zhojení komunikace s čelistní dutinou je nutné výkon opakovat a každý další výkon je pak prováděn v komplikovanějším terénu. Proto mějte, prosím, zmíněný režim na paměti, aby u Vás hojení proběhlo ideálním způsobem.
 • V případě komplikací nás včas kontaktujte (výtok čerstvé krve nebo hnisu z úst/nosu, zápach z nosu, uvolnění stehů, horečka, apod.).

Po chirurgickém výkonu na kůži obličeje

Krytí nesundávat, nenamáčet, po 3 dnech možno krytí odstranit a ránu osprchovat, následně promazávat (např. Infadolan, Calcium pantothenicum, Contratubex gel) případně aplikovat náplast Mepiform / leukostrip.
Stehy se odstraňují za 1-2 týdny.

Klidový režim celkově cca 6 týdnů na operovanou oblast (chránit před mechanickým napínáním).

Chránit jizvu cca 6 měsíců před slunečním zářením (pokud nelze zakrýt/přelepit, tak aplikovat přípravky s vysokým UV filtrem (od 50)).

V případě větších bolestí, většího otoku, zarudnutí, krevní podlitiny, hnisání, teplotou nad 38 0C nás kontaktujte.