Informace před chirurgickým výkonem

Úvod / Informace pro pacienty / Informace před chirurgickým výkonem


Poučení před chirurgickým výkonem

  • Výkony jsou prováděny v lokální anestesii, proto není potřeba být před výkonem na lačno, naopak je důležité se před výkonem najíst a dostatečně pít (lačný pacient ve spojení se stresem má sklony ke mdlobám a dále po výkonu během působení anestesie je příjem jídla obtížný a nevhodný). Příjem jídla před výkonem je zcela nutný u pacientů s cukrovkou.
  • Před výkonem nepijte alkohol a nekuřte, ideálně skončete s kouřením úplně.
  • Pokud je k chirurgickému výkonu zvažován odběr krve za účelem přípravy A-PRF ("krevní plazma" ), dodržujte prosím pitný režim a vyhněte se alkoholu a tučným jídlům alespoň 3 dny před odběrem krve.
  • Je třeba, aby Váš organismus byl v době výkonu odpočatý (dostatek spánku) a v dobré kondici. V případě příznaků virových / bakteriálních infekcí – nachlazení, teplota, kašel, rýma, opar, bolestí v krku, žaludečních/střevní obtíže, při ATB léčbě,… apod. nám prosím s dostatečným předstihem zavolejte a výkon přesuneme minimálně 2-3 týdny po uzdravení
  • K výkonu, prosím, přijďte oblečeni na lehko, s krátkými rukávy, nízkou obuví, nepoužívejte rtěnku a výrazný make-up, dlouhé vlasy sepněte gumičkou, odložte případné snímatelné zubní náhrady, vyjmětě kontaktní čočky, odložte brýle, odložte případný piercing. Pokud plánujeme použití analgosedace, odlakujte si nehty na rukou a nenoste šperky.
  • Lokální anestesie neovlivňuje vědomí, nicméně u větších výkonů je vhodný doprovod druhé osoby a odvoz.
  • Před výkonem nevysazujte svou zavedenou medikaci ani nijak neměňte její dávkování dle svého uvážení (léky na ředění krve, vysoký tlak, cukrovku, apod.). Pokud je nutná nějaká změna medikace, upozorníme Vás na to při objednávání na výkon. Při změně zdravotního stavu nás o tom prosím informujte.
  • Na dobu zhruba týden po výkonu neplánujte aktivity spojené s fyzickou námahou, horkem a znečištěným prostředím.
  • Je vhodné se předem vybavit pomůckami a léky, které Vám poslouží v pooperačním období (gelové sáčky nebo namraženou zeleninu v sáčku) pro chlazení tváře, ústní voda s obsahem chlorhexidinu 0,2% (např. Corsodyl, Parodontax, Curasept, Paroex,...) nebo bylinkové čaje (heřmánek, šalvěj, řepík,..) pro výplachy úst, léky proti bolesti (nejčastěji Ibuprofen 400mg, pokud není z nějakého důvodu u vás nevhodný). Můžete si též předběžně pročíst poučení PO chirurgickém výkonu.
  • Zanechte doma strach, uděláme maximum pro to, aby u Vás výkon proběhl v celkové pohodě a bez bolesti.